пʼятниця, 22 листопада 2019 р.

ПАМ'ЯТЬ, ЩО РЯТУЄ

В Енергодарському ЦТКС з 20 по 23 листопада проходить виставка «Пам’ять, що рятує», присвячена  подіям 1932-1933 років. Всі бажаючі мають можливість прослухати коротку лекцію про безпрецедентний злочин у світовій історії – Голодомор українського народу.
 1933 рік. Рік пам’ятний.  Рік незабутній. Рік страшний. Найчорніший рік в історії України: ГОЛОДОМОР. В цей рік 2/3 школярів не сіли за парти. Для них не пролунав перший дзвоник. Вони просто не вижили… І якщо б ви запитали у тих дітей: «Чи знаєте ви, як пахне життя?», впевнена вони б відповіли: «Життя пахне – хлібом».
Голодомор в Україні тривав 17 місяців. В українських селах помирали дорослі та діти. Вимирали цілі села. Ця трагедія забрала мільйони життів. Тоталітарний режим робив все, щоб голоси правди про голодомор змовкли, щоб світ не дізнався про страшну трагедію українського народу.
Сьогодні ми можемо відкрито говорити про голодомор та маємо можливість вшанувати пам’ять померлих. Щоб не забути. Щоб не повторити. Щоб не допустити. Запалимо Свічки Пам’яті 23 листопада о 16.00. Це потрібно не мертвим, це потрібно живим.




четвер, 21 листопада 2019 р.

УКРАЇНА - ЦЕ ТЕРИТОРІЯ СВОБОДИ

З нагоди Дня Гідності та Свободи вихованці гуртка "Історичне краєзнавство" (керівник Самойлова І.А.) спільно з учнями 11 класу ЕЗОШ №4 (вчитель Сущенко В.М.) провели круглий стіл "Україна - це територія гідності та свободи".  Майбутні випускники говорили про причини Майдану, про характер законів "16 січня", про правомірність дій влади. В ході круглого столу діти переглянули відеофільм "Революція Гідності: Пишемо історію" та поділилися своїми роздумами.


понеділок, 18 листопада 2019 р.

МІСЯЧНИК БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ


З 04 листопада 2019 року в місті проходять заходи в рамках Місячника безпеки життєдіяльності у закладах освіти Запорізької області. Вихованці Енергодарського ЦТКС та їх керівники  активно включилися у роботу. На минулому тижні  вихованці гуртка «Спортивне орієнтування» (кер. Попротський С.М.) відвідали 13 ДПРЧ м. Енергодар, де їм була проведена екскурсія з метою ознайомлення дітей з професією «пожежний-рятувальник». Екскурсія була дуже пізнавальною та цікавою! Дітей познайомили з оснащенням пожежних автомобілів, розповіли про те, що ці спецмашини дають можливість бійцям ДСНС якісно й ефективно виконувати поставлені завдання не тільки при гасінні пожеж в Енергодарі та околицях міста, а й при ліквідації різних надзвичайних ситуацій.
Вихованці гуртка «Пішохідний туризм» (кер. Скупа О.С.) на занятті повторили правила пожежної безпеки та познайомилися з комплектацією пожежного щита.


пʼятниця, 8 листопада 2019 р.

ДЕНЬ ПИСЕМНОСТІ та УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ


9 листопада кожного року в Україні відзначають День української писемності та мови. 
Це не випадково, бо в цей день вшановують пам'ять автора "Повісті временних літ" преподобного Нестора Літописця, якого вважають "батьком української словесності". Сучасна літературна українська мова з'явилася у XVIII столітті. Першим твором, написаним з її використанням, вважається "Енеїда" І.П. Котляревського. Остаточно закріпив розмовну українську в літературних творах поет Т.Г. Шевченко.
З давніх-давен 9 листопада (в сучасний День писемності та мови в Україні) батьки віддавали дітей в школу, потім йшли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора Літописця і молилися, щоб він допоміг дитині в навчанні.
В наш час напередодні Дня писемності та мови проводяться різноманітні тематичні заходи в закладах освіти. Вихованці Енергодарського ЦТКС також долучилися до них. Протягом тижня у гуртках пройшли виховні бесіди «Чарівне українське слово» (гурток «Джура», керівник Волков С.В.), «Хай струмочком рідне слово ллється» (гурток «Любителі домашніх тварин», керівник Фесенко Г.А.), «Без рідного слова не має народу» (гурток «Пішохідний туризм», керівник Скупа О.С.), «Мова – душа народу» гурток «Лікарські рослини», керівник Сежченко І.М. та гурток «Людина і довкілля», керівник Гаркавенко О.В.). В гуртках «Літературне краєзнавство» (керівник Малахова О.І.) та «Край, в якому я живу» (керівник Закржевська С.М.) проведена вікторина «Вивчай! Знай! Рідну мову поважай!», а у гуртку «Козацько-лицарський гарт» (керівник Волков С.В.)  вікторина «Слово до слова – складається мова». Вихованці гуртка «Етнографічне краєзнавство» (керівник Коропець В.Ф.) підготували вітальну газету.

середа, 6 листопада 2019 р.

ІМ'Я, ОВІЯНЕ ЛЕГЕНДАМИ

Сьогодні 164 роки від народження Дмитра Івановича Яворницького - легендарного дослідника Запорозького козацтва, першого директора ДНІМ.
Це ім'я овіяне легендами. З ним пов'язані малоймовірні, на перший погляд (для тих, хто не знав близько вченого), пригоди при розшуках залишків козацької старовини. Копіткий збирач народних переказів і спогадів, він сам став героєм багатьох з них. Його знало і щиро поважало чимало людей. Дружбою з ним пишались. Яскраві публічні виступи на історичну тематику, цікаві, часом інтригуючи публіцистичні та наукові твори - все це приваблювало до нього. Чуйність, відвертість і доброзичливість були характерними рисами дослідника. 
Характеризуючи багатогранну діяльність Яворницького, видатний український поет М. Т. Рильський влучно відзначив: "Це був учений і діяч з дуже широким колом інтересів: історик, археолог, фольклорист, етнограф, лексикограф, письменник-прозаїк, що пробував свої сили й у віршуванні. Але в центрі його уваги була історія Запоріжжя, в яке він був по-юнацькому закоханий". 


субота, 2 листопада 2019 р.

ЛИСТОПАДОВИЙ ЗРИВ. ІСТФАКТ

1 листопада 1918 року стало переломним днем в історії Галичини і всієї України. Що ж таке Листопадовий зрив і чому варто знати про цю подію, розповідає п’ятихвилинний відеоролик із нового циклу Українського інституту національної пам’яті «ІстФакт».